Archive for: listopad 2022

W Łodzierzy ruszyła Szlachetna Paczka

W naszej szkole ruszyła Szlachetna Paczka. Wybraną osobą do obdarowania jest niepełnosprawny Pan Mariusz z Miastka. Dary przyjmujemy do czwartku 8 grudnia w sali nr 4. Więcej informacji udzielają koordynatorki akcji w szkole: Magdalena Wojtowicz i Magdalena Roszczak.

Poniżej publikujemy potrzeby

Pomagały potrzebującycm

W sobotę 26 listopada, wolontariuszki Kinga i Oliwia ze Szkolnego Koła Wolontariatu w ZSP w Łodzierzy, uczestniczyły w świątecznej zbiórce żywności, organizowanej przez MGOPS w Miastku. Zebrana żywność zostanie przekana dla najbardziej potrzebujących na święta

GFKM Masters

W dniach 14-15 listopaa uczniowie klasy IV technikum spedycji wzięli udział w II edycji Pomorskiego turnieju gier decyzyjnych o tytuł ,,GFKM Masters”. Pomysł zrodził się z chęci pokazania uczniom, że przedsiębiorczość może być ciekawa i fastynująca, a nauka nie musi odbywać się tylko w szkolnych ławkach.

W turnieju uczniowie mogli zarządzać własnym przedsiębiorstwem, analizować, podejmować ryzykowne decyzje i sprawdzić jaki mają wpływ na pozycję swojej firmy na wirtualnym rynku. Turniej odbył się pod opieką Magdaleny Roszczak i Magdaleny Wojtowicz

Uczniowie OZE w Łodzierzy na praktykach

Zakończono pierwszy etap wymiany grzejników w naszej szkole. Dzięki pomocy uczniów z klas Technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku pod opieką nauczycieli zawodu: Przemysława Kwiatka, Romana Dykyja, Józefa Kaczmarka i Andrzeja Mynio wymieniono w ramach zajęć praktycznych łącznie 21 grzejników. w salach lekcyjnych i szatni. Dyrekcja szkoły dziękuję Panu Wicestaroście Romanowi Ramionowi i Pani Dyrektor ZSOiT w Miastku Alinie Horajskiej za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, a uczniom i ich opiekunom za pracę i zaangażowanie. Wymienione grzejniki poprawią efektywność ogrzewania i pozwolą na oszczędniejsze funkcjonowanie szkoły.

Gwiazda  MasterChefa w Łodzierzy

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Łodzierzy odbyły się warsztaty kulinarne z Danielem Władymirow,  uczestnikiem 11 polskiej edycji MasterChefa , programu realizowanego przez TVN

Na początku spotkania opowiedział o kulisach programu MasterChef, jak się dostał do niego i jak zmieniło się jego życie po programie.     Następnie podzielił się swoją wiedzą  i umiejętnościami z uczniami klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych  i klasy III BS I stopnia w zawodzie kucharz

Podczas warsztatów uczniowie poznali m.in. tajniki kuchni molekularnej wykonując kawior z soku wiśniowego i agaru oraz zasady flambiorowania potraw,  przygotowując naleśniki crepes Suzette. Jako danie główne przygotowali pierś z kaczki z sosem z 3 rodzajami puree z warzyw oraz karmelizowaną gruszką. Na deser były  bezy z dżemem z marakuji z kremem patisser i bitą śmietaną. 

Pan Daniel udzielił cennych wskazówek młodzieży i zachęcał uczniów do udziału w konkursach kulinarnych, dzięki czemu będą mogli rozwijać swoje pasje. Nad całością czuwali nauczyciele  przedmiotów zawodowych żywieniowych: Agnieszka Warsińska i Jacek Gocoł

Były to  drugie takie warsztaty w naszej szkole z udziałem uczestników MasterChefa. W poprzednich latach gościliśmy uczestniczkę IV edycji  panią Ludwikę Dąbrowską.

Poniżej fotorelacja z warsztatów

Rada Dyrektorów przy Pomorskim Kuratorze Oświaty

15 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie Pomorskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Bielang z Radą Dyrektorów Szkół Branżowych przy Pomorskim Kuratorze Oświaty. Tym razem obrady miały  miejsce w Gdańskim Parku Naukowo –Technologicznym. Spotkanie było okazją do wręczenia powołania nowym Członkom Rady Dyrektorów Szkół Branżowych. Wśród  nowo powołanych dyrektorów szkół branżowych z województwa pomorskiego znalazł się  dyrektor ZSP w Łodzierzy Mariusz Treder.

Rada Dyrektorów Szkół Branżowych przy Pomorskim Kuratorze Oświaty ma charakter doradczy i opiniotwórczy, a także ma na celu wspomaganie działań Pomorskiego Kuratora Oświaty w zakresie promocji szkolnictwa branżowego i upowszechniania zmian w kształceniu zawodowym

Skład Rady stanowią dyrektorzy szkół kształcących w zawodach – jeden przedstawiciel każdego z 20 powiatów województwa pomorskiego, dyrektorzy szkół – członkowie Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy Ministrze Edukacji Narodowej oraz wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Gdańsku,

Znajdź pomysł na siebie

W dniu 16.11.2022 r. uczniowie klasy I Technikum Spedycji pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych ekonomicznych Anny Dominik uczestniczyli w Pomorskim Dniu Przedsiębiorczości.  Od kilku lat spotkania te mają formę  edycji    online na specjalnie zorganizowanych kanałach internetowych. Tegoroczny panel inspiracyjno-motywacyjny  nosił tytuł  „Znajdź pomysł na siebie”. Spotkanie to zostało zorganizowane  w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości organizowanym dla pomorskiej młodzieży przez  Wojewódzki    Urząd    Pracy w Gdańsku.  

Tematem przewodnim był rozwój umiejętności i określenie dalszej ścieżki rozwoju zawodowego. W    ramach    panelu uczniowie mogli wysłuchać    prelekcji    i    dyskusji inspirujących przedsiębiorców, wolontariuszy, znanych    tiktokerów oraz psychologa. Mamy nadzieję, że cenne wskazówki i pomysły zostaną wykorzystane w planowaniu dalszej drogi zawodowej naszych uczniów.

Spotkanie z niemieckimi partnerami

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie Polsko-Niemieckiej Wymianie Młodzieży. Projekt realizowany jest przez Pomorską Wojewódzką Komendę OHP w Gdańsku przy wsparciu zagranicznego partnera. Grupa młodzieży z Łodzierzy i Niemiec licząca po 15 osób ma okazje zwiedzić największe zabytki Gdańska. Szczegółowo i atrakcyjnie zaplanowany został każdy dzień pobytu. Do tej pory młodzi ludzie mogli odwiedzić wiele ciekawych miejsc i zobaczyć m.in. Bazylikę Mariacką w Gdańsku, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa na ulicy Mariackiej, Złotą Kamienicę. Młodzi ludzie podczas tego pobytu zwiedzi jeszcze inne ważne historycznie dla Gdańszczan miejsca. Celem projektu PNWM jest poznanie się i integracja młodzieży oraz wzajemne poznanie sąsiednich kultur.

Nasze dziewczyny w półfinałach

Po wyrównanych rozgrywkach w wojewódzkim półfinale tenisa stołowego dziewcząt, który odbył się w ZSOiT w Miastku nasza reprezentacja w składzie: Aleksandra Rapta, Roksana Rodziewicz i Nikola Szymańska  pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Sławomira Petryny zdobyła 3 miejsce w półfinałach wojewódzkich Licealiady, ustępując nieznacznie zespołom szkół średnich ze Słupska i Człuchowa. Po zdobuciu jednakowej ilości punktów ( 3 pkt) przez wszystkie trzy zespoły o kolejności musiały zdecydować sety i tu zabrakło odrobiny szczęścia.  Gratulacje dla dziewcząt.

Szkoła w Łodzierzy dostała serce

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”  Dziś przed budynkiem naszej szkoły   stanęło wielkie metalowe serce, wykonane przez firmę LASERTECHNIKA z Borzytuchomia.

Dzięki współpracy z tą firmą, która na co dzień oferuje kompleksowe usługi w zakresie obróbki metalu możemy przyczynić się do jeszcze bardziej efektywnej zbiórki plastikowych nakrętek. Zbierane nakrętki będą przekazane  na pomoc dla Jakuba Jankowskiego ze Świątkowa. W latach ubiegłych szkoła prowadziła podobne akcje jednak teraz dzięki odpowiedniemu do tego pojemnikowi mamy nadzieję na szersze rozpropagowanie akcji.

 Dyrekcja szkoły i Samorząd Uczniowski patronują całemu przedsięwzięciu. Pierwsze zakrętki już trafiły domiejsca przeznaczenia z rąk klasy I Technikum Spedycji/Żywienia i Usług Gastronomicznych.  Będziemy na bieżąco informować o przebiegu zbiórki. Pamiętajcie, że nawet najmniejsze wsparcie, może mieć wielkie znaczenie.  Dziękujemy Firmie LASERTECHNIKA z  Borzytuchomia  za bezinteresowną pomoc i zaangażowaniew tą godną naśladowania inicjatywę.