Category: Współpraca zagraniczna

Spotkanie z niemieckimi partnerami

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie Polsko-Niemieckiej Wymianie Młodzieży. Projekt realizowany jest przez Pomorską Wojewódzką Komendę OHP w Gdańsku przy wsparciu zagranicznego partnera. Grupa młodzieży z Łodzierzy i Niemiec licząca po 15 osób ma okazje zwiedzić największe zabytki Gdańska. Szczegółowo i atrakcyjnie zaplanowany został każdy dzień pobytu. Do tej pory młodzi ludzie mogli odwiedzić wiele ciekawych miejsc i zobaczyć m.in. Bazylikę Mariacką w Gdańsku, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa na ulicy Mariackiej, Złotą Kamienicę. Młodzi ludzie podczas tego pobytu zwiedzi jeszcze inne ważne historycznie dla Gdańszczan miejsca. Celem projektu PNWM jest poznanie się i integracja młodzieży oraz wzajemne poznanie sąsiednich kultur.

Gościli w Walsrode w Niemczech

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Aleksandry Stankiewicz przebywała z sześciodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów . Ponadto zwiedzili Vogelpark w Walsrode, Serengeti Park w Hodenhagen, ogrody królewskie Herrenhäuser  Gärten w Hanowerze oraz targi pracy w Fallingbostel  pod nazwą Life & Work. Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta gości z Walsrode w Łodzierzy

W dniach 09-13. kwietnia 2018 gościła w naszej szkole grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej  szkoły  Berufsbildende Schulen w Walsrode w Niemczech.

W czasie pobytu  nasi goście wraz z polskimi uczniami odwiedzili Koszalin, Ustkę,  Słowiński Park Narodowy w Łebie i kompleks ogrodów pokazowych ,,Hortulus” w Dobrzycy.  W czasie tegorocznego pobytu młodzież z Walsrode i Łodzierzy wspólnie uczestniczyła w ,,Dniach Języków Obcych”.

Niemiecką młodzież przebywającą w naszej szkole odwiedził dyrektor Berufsbildende Schulen w Walsrode Andre Kwiatkowski, który spotkał się z dyrektorem ZSP w Łodzierzy Mariuszem Treder. Zwiedził szkołę i zapoznał się z funkcjonowaniem naszej placówki

 

 

Tradycyjnym punktem programu jest wspólne gotowanie , nad którym przebiegiem czuwali nauczyciele zawodu Jacek Gocoł, Katarzyna Czekała, Alicja Stoltmann i Agnieszka Warsińska.  Współpraca z niemiecką szkołą w Walsrode ma charakter cykliczny i odbywa się co roku już od 18 lat. Rewizyta zaplanowana jest na wrzesień 2018 r.

Nauczyciele ZSP w Łodzierzy : Marzena Wójtowicz, Aleksandra Stankiewicz, Magdalena Wojtowicz i Sławomir Petryna  przygotowywali wizytę i opiekowali się gośćmi z Niemiec.

Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Bytowie i fundacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

Polish German day of languages

Polsko-niemiecki dzień języków to impreza, która odbyła się w naszej szkole z okazji  ,,Dnia Języków Obcych”. W tym roku w imprezie udział wzięli  nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również młodzież niemiecka z zaprzyjaźnionej szkoły w Walsrode (Dolna Saksonia). Tegoroczne Dni Języków Obcych polegały na wspólnych polsko-niemieckich zmaganiach konkursowych , gdzie trzy drużyny mieszane niemiecko-polskie m.in wspólnie odgadywały ilustracje z poszczególnych państw, rozpoznawały flagi  czy tłumaczyły fragmenty tekstów angielskich na język polski i niemiecki. Zainteresowaniem zgromadzonej publiczności cieszyły się występy karaoke w języku angielskim, gdzie publiczność śpiewała razem z uczestnikami konkursu. Ciekawym doświadczeniem dla młodych Niemców było odczytywanie trudnych tekstów  w języku polskim. Organizatorem Dnia Języków Obcych była nauczycielka języka angielskiego Aleksandra Stankiewicz we współpracy z germanistką Marzeną Wójtowicz.

Wrócili z Walsrode

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Aleksandry Stankiewicz przebywała z sześciodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów . Ponadto zwiedzili Vogelpark w Walsrode, zabytkowe miasto Lüneburg i Hamburg, gdzie m.in  zobaczyli słynną Filharmonię nad Łabą . Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie.

Gościliśmy młodzież z Walsrode

031W dniach 02-06. 11. 2015 gościła w naszej szkole grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej  szkoły  Berufsbildende Schulen w Walsrode w Niemczech.

W czasie pobytu  odwiedzili goście wraz z polskimi uczniami Zamek Krzyżacki w Bytowie, Starówkę w Gdańsku, a także wiele rozrywki dostarczył im pobyt w escape room w Koszalinie i kręgielnia w Tuchomiu. Tradycyjnym punktem programu jest wspólne gotowanie , nad którym przebiegiem czuwali nauczyciele zawodu Jacek Gocoł i Agnieszka Warsińska.  Współpraca ma charakter cykliczny i odbywa się co roku już od 15 lat. Rewizyta zaplanowana jest na czerwiec przyszłego roku.Nauczycielki ZSP w Łodzierzy : Magdalena Wojtowicz, Agnieszka Zwiewka, Marzena Wójtowicz i Aleksandra Stankiewicz przygotowywały i opiekowały się grupą gości z Niemiec.

Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Bytowie i fundacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

 

Słodkie życie w Europie-książka z Łodzierzy

DSCN4036Dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcie eTwinning „Süßes Leben in Europa”. Naszym partnerem jest szkoła Sipos Orbán Szakiskola és Kollégium w Szolnok na Węgrzech. Temat projektu obejmuje zapoznanie się uczestników, przedstawienie w j. niemieckim znanych cukierników, cukierni oraz wymianę przepisów na ciasta bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz ich wykonanie. Węgierscy uczniowie upiekli już tradycyjny polski sernik, a łodziescy ciasto o nazwie Gerbaud, które było następnie sprzedawane. Produktem końcowym jest internetowa książka kucharska zawierająca przepisy przygotowane przez węgierskich i polskich uczniów.

Opiekunem uczniów jest Magdalena Wojtowicz.

 Internetowa książka-Słodkie życie w Europie-kliknij

Spotkanie z młodymi Ukraińcami

DSC02438W dniach od 18.10.2014- 27.10.2014 w Miastku przebywali młodzi Ukraińcy ( pochodzą z obwodu lwowskiego na Ukrainie) z rodzin, których członkowie zginęli bądź uczestniczyli w walkach na Majdanie i terenach okupowanych.

W piątek 24 października młodzież  ucząca się języka ukraińskiego w Zespole  Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy  towarzyszyła swoim kolegom z Ukrainy podczas wycieczki do Parku Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Była to doskonała okazja , aby porozmawiać ze swoimi rówieśnikami w j. ukraińskim oraz dowiedzieć się o sobie wielu ciekawych rzeczy. W Szymbarku, podczas zwiedzania dużym zainteresowaniem cieszył się największy fortepian na świecie!!! Jeden z kolegów z Ukrainy– Andrij , zagrał na nim. Poruszyło to serca wszystkich zwiedzających w tym czasie salę balową!

W drodze do Szymbarku, uczestnicy wycieczki odwiedzili Starostwo Powiatowe w Bytowie, gdzie nasi goście spotkali się ze Starostą i Wicestarostą Bytowskim, a elementem wieńczącym spotkanie było wspólne pamiątkowe zdjęcie

Ich przyjazd do Polski zorganizowała Parafia Greckokatolicka p.w. Świętych Włodzimierza i Olgi w Miastku i Towarzystwo Edukacyjne przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a środki finansowe pochodzą z Fundacji Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Podczas tygodniowego pobytu goście zwiedzali m.in. Miastko, Kołobrzeg, Koszalin, w którym odwiedzili Radio Koszalin, gdzie nagrali wspólną audycję, której premiera była w niedzielę 26 października br.

Uczniowie z Łodzierzy z wizytą w Walsrode.

DSCN2144Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Beaty Grzybowskiej przebywła z tygodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów oraz pracowali nad wspólnym przewodnikiem turystycznym  po miejscowości Walsrode . Ponadto zwiedzili Heidepark w Soltau, miasta Bremę i Hamburg. Współpraca ZSP w Łodzierzy z niemiecką szkoła w Walsrode trwa już 14 lat-wyjaśnia Marzena Wójtowicz organizator wymiany młodzieżowej. Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie

Gotowali wspólnie z niemieckimi uczniami

IMG_0004W dniach od 02. do 06. czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy przebywała grupa uczniów i nauczycieli ze szkoły Berufsbildende Schulen Walsrode z Niemiec.  Program wizyty obejmował wspólne warsztaty kulinarne, w czasie których przygotowano m.in białą kiełbasę i ciszkę ziemniaczaną. Podczas pobytu zwiedzano Słowiński Park Narodowy i Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach ( zwiedzanie połączono z lekcją tkactwa).

Uczniom i nauczycielom podobał się pobyt w Polsce, a szczególnie kultura i kuchnia kaszubska. Jeden z nauczycieli, Arne Kuhne, odwiedził nasz kraj po raz pierwszy i był zachwycony gościnnością, piękną okolicą i programem pobytu.-wyjaśnia Magdalena Wojtowicz nauczycielka języka niemieckiego

Rewizyta w Niemczech planowana jest  w październiku 2014 r., na którą cieszą się już polscy i niemieccy uczniowie. Organizatorami wymiany byli nauczyciele języków obcych ZSP w Łodzierzy: Marzena Wojtowicz, Magdalena Wojtowicz i Aleksandra Stankiewicz

 

 

IMG_0002