Category: Projekty Unijne

Uczniowie ZSP na praktykach w Grecji

Grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łodzierzy przebywa obecnie w Grecji, uczestnicząc w praktykach zawodowych w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Projekt ten jest finansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na zasadach Programu Erasmus+. Współpraca odbywa się w ramach działalności 11-19 Hufca Pracy ze Słupska, który koordynuje przebieg praktyk zawodowych

Praktyki w Grecji to dla uczniów wyjątkowa okazja do poszerzenia swoich umiejętności zawodowych oraz zdobycia cennego doświadczenia na międzynarodowym rynku pracy. Młodzież realizuje praktyki w różnych branżach, takich jak budowlana, gastronomiczna, handlowa i elektryczna. Dzięki tym praktykom uczestnicy mają szansę doskonalić swoje kwalifikacje w rzeczywistych warunkach pracy, a także rozwijać kompetencje interpersonalne i zawodowe w międzynarodowym środowisku.

Poza aspektem zawodowym, uczniowie nie zapomnieli o bogatej historii i kulturze Grecji. W trakcie pobytu w Salonikach, młodzież miała okazję zwiedzić liczne zabytki związane z historią starożytnej Grecji.

Udział w projekcie Erasmus+ to nie tylko szansa na zdobycie nowych umiejętności zawodowych, ale także doskonała okazja do rozwoju osobistego i poszerzenia horyzontów. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łodzierzy wróci do kraju z bagażem cennych doświadczeń, które z pewnością zaowocują w ich przyszłej karierze zawodowej.

Jest to już drugi wyjazd w tym roku szkolnym uczniów z łodzieskiej szkoły na praktyki zagraniczne. W październiku uczniowie ZSP w Łodzierzy odbywali praktyki zagraniczne na Malcie.

Nowe doświadczenia – większe możliwości-podsumowanie projektu

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łodzierzy zakończył realizację projektu unijnego pt. „Nowe doświadczenia – większe możliwości”, który pozwolił uczniom z technikum spedycji oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych zdobyć cenne doświadczenie zawodowe podczas praktyk na Malcie.

Spotkanie podsumowujące projekt poprowadziła koordynator projektu Magdalena Wójtowicz, która omówiła projekt przy obecności wielu zaproszonych gości” .m.in wicestarosty bytowskiego Aleksandra Szopy, naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bytowie Dariusza Glazika, reprezentanta branży spedycyjnej prezesa Zarządu firmy ,,Franklin” w Miastku Zbigniewa Dróżdza, dyrektora ZSP w Łodzierzy Mariusza Tredera oraz doradców zawodowych ze szkół podstawowych z gminy Miastko, rodziców uczniów, którzy byli uczestnikami projektu oraz samych uczestników, którzy byli beneficjentami tego przedsięwzięcia wraz z opiekunami  .

Uczestnicy wymiany otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz pamiątkowy foto album z przebiegu pobytu na Malcie

Dzięki pozyskanym środkom w wysokości 73 736 euro (około 350 tysięcy złotych) młodzież mogła rozwijać swoje kompetencje zawodowe w międzynarodowym środowisku pracy. Uczniowie z klas o profilu spedycyjnym odbywali praktyki w maltańskich firmach logistycznych, zdobywając wiedzę na temat procesów zarządzania transportem i magazynowaniem w praktyce. Z kolei przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych doskonalili swoje umiejętności kulinarne oraz obsługi klienta, pracując w renomowanych restauracjach i hotelach na wyspie.

Przygotowania do wyjazdu

Projekt nie ograniczał się jedynie do realizacji praktyk zawodowych. Uczniowie uczestniczyli w szeregu zajęć przygotowujących ich do wyjazdu. Były to m.in. dodatkowe lekcje języka angielskiego, które umożliwiły lepsze porozumiewanie się w międzynarodowym środowisku, oraz warsztaty z pedagogiem. Podczas tych spotkań młodzież mogła pracować nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, technikami relaksacyjnymi oraz efektywną współpracą w grupie.

Efekty projektu

Projekt „Nowe doświadczenia – większe możliwości” to nie tylko okazja do zdobycia nowych kompetencji zawodowych, ale także wspaniała szansa na rozwój osobisty. Uczniowie mieli możliwość zetknięcia się z różnorodnością kulturową, co z pewnością wpłynie na ich otwartość i pewność siebie w przyszłych wyzwaniach zawodowych.

Autorami i koordynatorami tego sukcesu są nauczyciele ZSP w Łodzierzy: Magdalena Wojtowicz, Magdalena Roszczak, Aleksandra  Rutecka i Sławomir Petryna, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie projektu i wsparcie uczniów na każdym etapie realizacji.

Realizacja projektu pokazała, że dzięki wsparciu unijnemu i zaangażowaniu społeczności szkolnej młodzież z małych miejscowości może zdobywać doświadczenie na międzynarodowym rynku pracy, otwierając sobie drzwi do lepszej przyszłości. Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

To już ostatnie chwile na Malcie

To już ostatni dzień praktyk naszych uczniów na Malcie. Jeszcze weekend na dodatkowy wypoczynek i w niedzielę powrót do kraju. A już w poniedziałek -szkoła…….:-(((

Maltańskie wycieczki

Uczniowie ZSP w Łodzierzy w trakcie pobytu na Malcie, poza zdobywaniem umiejętności zawodowych w firmach maltanskich mają również czas wolny. Wykorzystują go aktywnie biorąc udział w wycieczkach organizowanych przez opiekunów. Dzięki temu zwiedzili dawną stolicę Malty – Mdinę oraz obecną stolicę – Valettę. Ponadto odwiedzili Popeye Village – wioskę wybudowaną na potrzeby filmu Walt Disney

Uczniowie na praktykach na Malcie

Trzydziestoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łodzierzy z klas technikum spedycji i klas żywienia i usług gastronomicznych wraz z trzema opiekunami przebywa na dwutygodniowych praktykach zagranicznych na Malcie .  Uczniowie łodzieskiej szkoły odbywają swoje praktyki w maltańskich restauracjach i firmach spedycyjnych.  

Wyjazd na Maltę był możliwy w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 ,na który otrzymano wsparcie w wysokości  73.736 euro tj ok. 350 tys zł


Poniżej krótka fotorelacja. Wkrótce więcej

Już niedługo na praktyki na Maltę

Trwają przygotowania do wyjazdu na praktyki zagraniczne łodzieskiej młodzieży na Maltę. Na początku października 30 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łodzierzy wraz z trzema opiekunami wyjedzie na praktyki zagraniczne w ramach programu  Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027 pod nazwą projektu ,,Nowe doświadczenia-nowe możliwości”. Projekt zakłada wyjazd uczniów ZSP w Łodzierzy  z  technikum spedycji i technikum żywienia i usług gastronomicznych na praktyki zawodowe na Maltę.

Na wyspie młodzież klas spedycyjnych odbywać będzie praktyki zawodowe w firmach logistycznych natomiast uczniowie z klas o profilu gastronomicznym praktyki odbywać będzie w  restauracjach i hotelach Malty. Całość pozyskanych środków to 73.736 euro tj ok. 350 tys zł. Autorami projektu są nauczyciele ZSP w Łodzierzy: Magdalena Wojtowicz, Magdalena Roszczak i Sławomir Petryna.

W ramach projektu przed  wyjazdem młodzież mogła uczestniczyć w dodatkowych zajęcia z języka angielskiego oraz zaplanowano również udział w warsztatach z pedagogiem dotyczących poczucia własnej wartości , metod relaksacyjnych, współdziałania z grupą . Dziękujemy firmie TrevelEdventures za pomoc w organizacji wyjazdu (traveledventures.com).

Praktyki na Malcie

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji poinformowała o zatwierdzeniu do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”wniosków umieszczonych na liście rezerwowej sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe programu Erasmus+.

Na liście znalazł  się również nasz projekt pod nazwą ,,Nowe doświadczenia- większe możliwości”. Projekt zakłada wyjazd uczniów ZSP w Łodzierzy  z  technikum spedycji i technikum żywienia i usług gastronomicznych na praktyki zawodowe na Maltę. Na wyspie młodzież klas spedycyjnych odbywać będzie praktyki zawodowe w firmach logistycznych, natomiast uczniowie klas o profilu gastronomicznym praktyki odbywać będą w  restauracjach i hotelach Malty.

Cele projektu to:

  • zwiększenie szans na zatrudnienie i lepszych perspektyw kariery;
  • większe usamodzielnienie i wzrost poczucia własnej wartości;
  • lepsza znajomość języków obcych i lepsze kompetencje cyfrowe;
  • większa świadomość międzykulturowa;
  • zwiększenie wiedzy na temat projektów europejskich i wartości UE;

Całość pozyskanych środków to 73.736 Euro tj 327 313,19zł w tym 261 850,55 zł ze środków europejskich.

Autorami projektu są nauczyciele ZSP w Łodzierzy: Magdalena Wojtowicz, Magdalena Roszczak i Sławomir Petryna.

Pierwszym krokiem w realizacji projektu będzie rekrutacja uczestników.

Zajęcia unijne-zwrot kosztów dojazdu-zmiana wniosków

baner-fundusze-europejskie

UWAGA- Nowe wnioski o dofinansowanie kosztów przejazdu na zajęcia unijne- wnioski należy składać do 21.12. 2017 r. Wnioski składamy kwartalnie

Osoby, które uczestniczą w zajęciach unijnych z matematyki, informatyki, języków obcych, doradztwa zawodowego w ramach projektu, ,,Kompetentni na starcie” a chcialiby otrzymywać zwrot kosztów dojazdu proszeni są o kontakt z dyrektorem szkoły.

Aby otrzymać pieniądze na dojazdy należy pobrać pliki : z regulaminem i wnioskiem o dofinansowanie na dojazdy. Wypełnione wnioski należy dostarczyć do dyrektora lub sekretariatu szkoły.

Wszelkich informacji udziela dyrektor szkoły

Regulamin zwrotu kosztów przejazdu dla uczniów dojeżdżających na zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu pn. _KNS_

Załącznik nr 1 WNIOSEK o zwrot kosztów przejazdu

Załącznik nr 2 Oświadczenie osoby dowożącej o dowożeniu uczestnika projektu w miesiącu

Załącznik nr 3 Oświadczenie potwierdzające konieczność dojeżdżania bycia dowożonym samochodem prywatnym (własnym)

Załącznik nr 4 Oświadczenie potwierdzające konieczność dojeżdżania bycia dowożonym samochodem prywatnym (użyczonym)

Załącznik nr 5 Oświadczenie o użyczeniu samochodu Regulamin zwrotu kosztów przejazdu dla uczniów dojeżdżających na zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu pn. _KNS_

 

 

Kompetentni na starcie-informacje

zestawienie_logotypow_-_logotypy_moga_byc_umieszczone_np-2

 

logotyo_unii_europejskiej_-_znak_musi_byc_widoczny_w_mom-1Powiat Bytowski realizuję projekt „Kompetentni na starcie”, który finansowany jest

z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wartość projektu to  1 969 428,00 zł, w tym dofinansowanie to 1 870 956,60 zł.

Projekt skierowany jest do 535 uczniów i 82 nauczycieli ze wszystkich szkół dla których Powiat Bytowski jest organem prowadzącym.

Celem projektu jest poprawa jakości edukacji ogólnej w szkołach Powiatu Bytowskiego, zwiększająca szanse uczniów na rynku pracy.

Cele szczegółowe projektu to:

  1. zwiększenie kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy wśród minimum 90 % uczniów objętych wsparciem (w tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych),
  2. zwiększenie skuteczności doradztwa edukacyjno-zawodowego,
  3. podniesienie wiedzy i kompetencji wśród minimum 90 % nauczycieli objętych wsparciem
    w zakresie stosowania narzędzi TIK i technik motywacyjnych w pracy dydaktycznej (działania uwzględniające potrzeby i możliwości uczniów).

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy wsparciem zostanie objętych 60 uczniów
i  14 nauczycieli.

Działania zaplanowane przez organ prowadzący szkoły wynikają z diagnozy sformułowanej
na podstawie analizy indywidualnej sytuacji szkoły uwzględniającej dydaktyczne, wychowawcze
i opiekuńcze potrzeby rozwojowe uczniów, nauczycieli (w tym nauczycieli – doradców zawodowych), psychologów i pedagogów.

W trakcie realizacji projektu uczniowie szkoły będą mogli wziąć udział w:

  • zajęciach z matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, informatyki,
  • warsztatach grupowych i indywidualnych z doradztwa edukacyjno-zawodowego, wizytach
    w zakładach pracy, wizytach w PUP.

W trakcie realizacji projektu nauczyciele szkół będą mogli wziąć udział w:

  • kursach warsztatowych z zakresu korzystania i włączenia TIK (Technologie Informacyjno-Komunikacyjne) do nauczania przedmiotowego,
  • kursie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach,

Najważniejszym efektem projektu jest uzyskanie przez uczniów lepszych wyników w nauce
co trwale zwiększy ich szanse na rynku pracy. Ponadto nauczyciele zdobędą kwalifikacje
i kompetencje, które będą wykorzystywali w pracy dydaktycznej po zakończeniu projektu.

EFEKTY PROJEKTU – WSKAŹNIKI:

Nazwa wskaźnika Wartość docelowa
WSKAŹNIK PRODKTU Kobiety Mężczyźni Ogółem
Liczba uczniów objętych wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych w Programie 284 251 535
Liczba nauczycieli objętych wsparciem w Programie 60 22 82
Liczba szkół i placówek systemu oświaty wyposażonych w ramach Programu w sprzęt TIK do prowadzenia zajęć edukacyjnych 0 0 7
WSKAŹNIKI HORYZONTALNE
Liczba osób objętych szkoleniami/ doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych 60 22 82
WSKAŹNIKI REZULTATU BEZPOŚREDNIEGO
Liczba uczniów szkół, którzy uzyskali kompetencje kluczowe po opuszczeniu Programu 255 227 482
Liczba nauczycieli, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu Programu 54 20 74
Liczba szkół i placówek systemu oświaty wykorzystujących sprzęt TIK do prowadzenia zajęć edukacyjnych 0 0 7

 

W ramach projektu zaplanowano zakup 16 przenośnych komputerów z oprogramowaniem oraz infrastrukturę sieciowo-usługową.

Wszystkie zajęcia zaplanowane w ramach projektu prowadzone są przy wykorzystaniu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych tzw. TIK.

 

Projekt „Kompetentni na starcie” realizowany jest od 1 sierpnia 2016 r. do 30 czerwca 2018 r.

zestawienie_logotypow_-_logotypy_moga_byc_umieszczone_np-2

 

Szanujemy energię, kompleksowa termomodernizacja bazy dydaktycznej placówek powiatu bytowskiego

image025

PROJEKT: „SZANUJMY ENERGIĘ. KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA BAZY DYDAKTYCZNEJ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH POWIATU BYTOWSKIEGO”

BENEFICJENT: POWIAT BYTOWSKI

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO NA LATA 2007-2013

CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 3 219 282,19 ZŁ

KWOTA DOFINANSOWANIA Z UNII EUROPEJSKIEJ: 1 775 891,01 ZŁ

WKŁAD WŁASNY: 1 207 780,50 ZŁ

Więcejj-szanujmy_energie