Category: Współpraca zagraniczna

Gościli w Walsrode w Niemczech

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Aleksandry Stankiewicz przebywała z sześciodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów . Ponadto zwiedzili Vogelpark w Walsrode, Serengeti Park w Hodenhagen, ogrody królewskie Herrenhäuser  Gärten w Hanowerze oraz targi pracy w Fallingbostel  pod nazwą Life & Work. Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta gości z Walsrode w Łodzierzy

W dniach 09-13. kwietnia 2018 gościła w naszej szkole grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej  szkoły  Berufsbildende Schulen w Walsrode w Niemczech.

W czasie pobytu  nasi goście wraz z polskimi uczniami odwiedzili Koszalin, Ustkę,  Słowiński Park Narodowy w Łebie i kompleks ogrodów pokazowych ,,Hortulus” w Dobrzycy.  W czasie tegorocznego pobytu młodzież z Walsrode i Łodzierzy wspólnie uczestniczyła w ,,Dniach Języków Obcych”.

Niemiecką młodzież przebywającą w naszej szkole odwiedził dyrektor Berufsbildende Schulen w Walsrode Andre Kwiatkowski, który spotkał się z dyrektorem ZSP w Łodzierzy Mariuszem Treder. Zwiedził szkołę i zapoznał się z funkcjonowaniem naszej placówki

 

 

Tradycyjnym punktem programu jest wspólne gotowanie , nad którym przebiegiem czuwali nauczyciele zawodu Jacek Gocoł, Katarzyna Czekała, Alicja Stoltmann i Agnieszka Warsińska.  Współpraca z niemiecką szkołą w Walsrode ma charakter cykliczny i odbywa się co roku już od 18 lat. Rewizyta zaplanowana jest na wrzesień 2018 r.

Nauczyciele ZSP w Łodzierzy : Marzena Wójtowicz, Aleksandra Stankiewicz, Magdalena Wojtowicz i Sławomir Petryna  przygotowywali wizytę i opiekowali się gośćmi z Niemiec.

Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Bytowie i fundacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

Polish German day of languages

Polsko-niemiecki dzień języków to impreza, która odbyła się w naszej szkole z okazji  ,,Dnia Języków Obcych”. W tym roku w imprezie udział wzięli  nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również młodzież niemiecka z zaprzyjaźnionej szkoły w Walsrode (Dolna Saksonia). Tegoroczne Dni Języków Obcych polegały na wspólnych polsko-niemieckich zmaganiach konkursowych , gdzie trzy drużyny mieszane niemiecko-polskie m.in wspólnie odgadywały ilustracje z poszczególnych państw, rozpoznawały flagi  czy tłumaczyły fragmenty tekstów angielskich na język polski i niemiecki. Zainteresowaniem zgromadzonej publiczności cieszyły się występy karaoke w języku angielskim, gdzie publiczność śpiewała razem z uczestnikami konkursu. Ciekawym doświadczeniem dla młodych Niemców było odczytywanie trudnych tekstów  w języku polskim. Organizatorem Dnia Języków Obcych była nauczycielka języka angielskiego Aleksandra Stankiewicz we współpracy z germanistką Marzeną Wójtowicz.

Wrócili z Walsrode

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Aleksandry Stankiewicz przebywała z sześciodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów . Ponadto zwiedzili Vogelpark w Walsrode, zabytkowe miasto Lüneburg i Hamburg, gdzie m.in  zobaczyli słynną Filharmonię nad Łabą . Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie.

Gościliśmy młodzież z Walsrode

031W dniach 02-06. 11. 2015 gościła w naszej szkole grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej  szkoły  Berufsbildende Schulen w Walsrode w Niemczech.

W czasie pobytu  odwiedzili goście wraz z polskimi uczniami Zamek Krzyżacki w Bytowie, Starówkę w Gdańsku, a także wiele rozrywki dostarczył im pobyt w escape room w Koszalinie i kręgielnia w Tuchomiu. Tradycyjnym punktem programu jest wspólne gotowanie , nad którym przebiegiem czuwali nauczyciele zawodu Jacek Gocoł i Agnieszka Warsińska.  Współpraca ma charakter cykliczny i odbywa się co roku już od 15 lat. Rewizyta zaplanowana jest na czerwiec przyszłego roku.Nauczycielki ZSP w Łodzierzy : Magdalena Wojtowicz, Agnieszka Zwiewka, Marzena Wójtowicz i Aleksandra Stankiewicz przygotowywały i opiekowały się grupą gości z Niemiec.

Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Bytowie i fundacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

 

Słodkie życie w Europie-książka z Łodzierzy

DSCN4036Dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcie eTwinning „Süßes Leben in Europa”. Naszym partnerem jest szkoła Sipos Orbán Szakiskola és Kollégium w Szolnok na Węgrzech. Temat projektu obejmuje zapoznanie się uczestników, przedstawienie w j. niemieckim znanych cukierników, cukierni oraz wymianę przepisów na ciasta bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz ich wykonanie. Węgierscy uczniowie upiekli już tradycyjny polski sernik, a łodziescy ciasto o nazwie Gerbaud, które było następnie sprzedawane. Produktem końcowym jest internetowa książka kucharska zawierająca przepisy przygotowane przez węgierskich i polskich uczniów.

Opiekunem uczniów jest Magdalena Wojtowicz.

 Internetowa książka-Słodkie życie w Europie-kliknij

Spotkanie z młodymi Ukraińcami

DSC02438W dniach od 18.10.2014- 27.10.2014 w Miastku przebywali młodzi Ukraińcy ( pochodzą z obwodu lwowskiego na Ukrainie) z rodzin, których członkowie zginęli bądź uczestniczyli w walkach na Majdanie i terenach okupowanych.

W piątek 24 października młodzież  ucząca się języka ukraińskiego w Zespole  Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy  towarzyszyła swoim kolegom z Ukrainy podczas wycieczki do Parku Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Była to doskonała okazja , aby porozmawiać ze swoimi rówieśnikami w j. ukraińskim oraz dowiedzieć się o sobie wielu ciekawych rzeczy. W Szymbarku, podczas zwiedzania dużym zainteresowaniem cieszył się największy fortepian na świecie!!! Jeden z kolegów z Ukrainy– Andrij , zagrał na nim. Poruszyło to serca wszystkich zwiedzających w tym czasie salę balową!

W drodze do Szymbarku, uczestnicy wycieczki odwiedzili Starostwo Powiatowe w Bytowie, gdzie nasi goście spotkali się ze Starostą i Wicestarostą Bytowskim, a elementem wieńczącym spotkanie było wspólne pamiątkowe zdjęcie

Ich przyjazd do Polski zorganizowała Parafia Greckokatolicka p.w. Świętych Włodzimierza i Olgi w Miastku i Towarzystwo Edukacyjne przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a środki finansowe pochodzą z Fundacji Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Podczas tygodniowego pobytu goście zwiedzali m.in. Miastko, Kołobrzeg, Koszalin, w którym odwiedzili Radio Koszalin, gdzie nagrali wspólną audycję, której premiera była w niedzielę 26 października br.

Uczniowie z Łodzierzy z wizytą w Walsrode.

DSCN2144Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Beaty Grzybowskiej przebywła z tygodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów oraz pracowali nad wspólnym przewodnikiem turystycznym  po miejscowości Walsrode . Ponadto zwiedzili Heidepark w Soltau, miasta Bremę i Hamburg. Współpraca ZSP w Łodzierzy z niemiecką szkoła w Walsrode trwa już 14 lat-wyjaśnia Marzena Wójtowicz organizator wymiany młodzieżowej. Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie

Gotowali wspólnie z niemieckimi uczniami

IMG_0004W dniach od 02. do 06. czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy przebywała grupa uczniów i nauczycieli ze szkoły Berufsbildende Schulen Walsrode z Niemiec.  Program wizyty obejmował wspólne warsztaty kulinarne, w czasie których przygotowano m.in białą kiełbasę i ciszkę ziemniaczaną. Podczas pobytu zwiedzano Słowiński Park Narodowy i Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach ( zwiedzanie połączono z lekcją tkactwa).

Uczniom i nauczycielom podobał się pobyt w Polsce, a szczególnie kultura i kuchnia kaszubska. Jeden z nauczycieli, Arne Kuhne, odwiedził nasz kraj po raz pierwszy i był zachwycony gościnnością, piękną okolicą i programem pobytu.-wyjaśnia Magdalena Wojtowicz nauczycielka języka niemieckiego

Rewizyta w Niemczech planowana jest  w październiku 2014 r., na którą cieszą się już polscy i niemieccy uczniowie. Organizatorami wymiany byli nauczyciele języków obcych ZSP w Łodzierzy: Marzena Wojtowicz, Magdalena Wojtowicz i Aleksandra Stankiewicz

 

 

IMG_0002

 

Słodkie życie w Europie

DSCN4036Dziewięcioro uczniów naszej szkoły bierze udział w projekcie eTwinning „Süßes Leben in Europa”. Naszym partnerem jest szkoła Sipos Orbán Szakiskola és Kollégium w Szolnok na Węgrzech. Temat projektu obejmuje zapoznanie się uczestników, przedstawienie w j. niemieckim znanych cukierników, cukierni oraz wymianę przepisów na ciasta bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz ich wykonanie. Węgierscy uczniowie upiekli już tradycyjny polski sernik, a łodziescy ciasto o nazwie Gerbaud, które było następnie sprzedawane. Przed nami ciasta wielkanocne. Produktem końcowym będzie internetowa książka kucharska zawierająca przepisy przygotowane przez węgierskich i polskich uczniów. Działania uczniów można śledzić na blogu.

Opiekunem uczniów jest Magdalena Wojtowicz.

 

 

 

etwining