Archive for: marzec 2022

Wybierz technikum w Łodzierzy

Okres wiosny to okres przygotowań uczniów klas ósmych do egzaminów ósmoklasisty. Do 20 czerwca br. absolwenci ostatnich klas szkoły podstawowej muszą zdecydować sie na wybór oferty edukacyjnej w szkołach średnich. Zachęcamy aby wybrać nasze technikum w Łodzierzy. Zapraszamy do nauki w technikum spedycji lub technikum żywienia i usług gastronomicznych . Aby ułatwić wybór przyszłym absolwentom szkół podstawowych uczeń klasy III technikum spedycji w Łodzierzy Brajan Górko przygotował film promocyjny o naszych kierunkach kształcenia w technikum.

.

Wybrali dyrektora ZSP w Łodzierzy

Zarząd Powiatu Bytowskiego powierzył stanowiska dyrektorom szkół i placówek oświatowych Powiatu Bytowskiego. Między innymi nominacje na dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łodzierzy otrzymał Mariusz Treder.  Stanowisko powierzono od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2027 r. W dniu 18 marca br. piętnastoosobowa komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Bytowie, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli związków zawodowych przeprowadziła konkurs na stanowisko dyrektora ZSP w Łodzierzy i wybrała na tą funkcję Mariusza Tredera.

W Łodzierzy konkurs fit

Natalia Bulczak i Dominika Buciur z klasy II BS I stopnia w zawodzie kucharz zdobyły pierwsze miejsce w szkolny konkursie kulinarnym pt ,,Danie na fit”. Najlepszym deserem został ,, Egzotyczny deser z perełkami tapioki w musie z mango”.  Drugie miejsce zajął ,,Deser z mascarpone i  truskawkami” autorstwa Aleksandry Rapty (III technikum żywienia i usług gastronomicznych) i  Anny Ludwichowskiej z klasy czwartej technikum żywienia i usług gastronomicznych.  III miejsce przypadło parze Aleksandra Skotarek i Anna Oleksiewicz z kl. II technikum żywienia i usług gastronomicznych za deser ,,Rajski pucharek”.

Pierwszy etap polegał na przygotowaniu deseru fit, drugi zaś dotyczył stworzenia lekkiej i zdrowej przekąski. Do rywalizacji stanęło ponad dwadzieścia pięć osób. W ciągu kilku godzin młodzież pod czujnym okiem instruktorów nauki zawodu pokazywała swoje umiejętności. Była to wspaniała okazja na doszlifowanie swojej sztuki kulinarnej. Wszystkim uczestnikom wręczono upominki doceniające ich trud i zaangażowanie. Nagrody zostały ufundowane przez Pomorską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Gdańsku.

Ciasta na Dzień Wiosny

W pierwszy Dzień Wiosny Rada Rodziców przy współpracy z Samorządem Szkolnym zorganizowała dla uczniów smakowity poczęstunek organizując kiermasz ciast. Poniżej krótka fotoreacja

11-19 Hufiec Pracy promuje krwiodawstwo

Z inicjatywy Rady Młodzieży, w starszych klasach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych  w Łodzierzy, wychowawcy 11-19 Hufca Pracy przeprowadzili akcję informacyjno-edukacyjną promującą oddawanie krwi. Krzewiono wiedzę dla zwiększenia świadomości młodych ludzi, co powinno skutkować poszerzeniem bazy nowych dawców krwi. Propagowano tę szczytną ideę, gdyż krwiodawstwo to dzielenie się zdrowiem i życiem.

Wyjaśniano kto może zostać dawcą, komu może być potrzebna krew oraz w jaki sposób wykorzystuje się jej składniki. Młodzież dowiedziała się, która grupa krwi występuje najczęściej, a która najrzadziej, skąd bierze się podział na grupy i jakie to ma znaczenia dla biorcy. Podważono i wskazano błędy w najczęściej występujących mitach społecznych dotyczących krwiodawstwa. Wręczono informatory i ulotki, które przedstawiały odpowiednie zachowanie przed i po oddaniu krwi oraz posiadały linki do stron internetowych uzupełniających wiedzę. Rozdano komiksy i wyświetlono krótki film ukazujący procedurę i sam moment oddawania krwi. Przeprowadzono też quiz utrwalający i sprawdzający wiedzę uczestników zajęć. Brały w nim udział pary uczniów, co zachęcało ich do współpracy i rozwijało tę umiejętność. Wszystkich uczestników nagrodzono gadżetami związanymi z krwiodawstwem i słodyczami nawiązującymi do „ekwiwalentu energetycznego” jaki krwiodawca otrzymuje po donacji. Na zakończenie zostały podane prawidłowe odpowiedzi  i jeszcze raz podkreślono znaczenie regularnego oddawania krwi. Dodatkowo przekonywano uczestników do dbania o zdrowie poprzez  odpowiednie odżywianie i uprawianie sportu oraz przestrzegano przed używkami, gdyż tylko zdrowa osoba może zostać dawcą.

Autor tekstu: Marzena Kutwa

Autor zdjęć: Marzena Kutwa, Anna Mularczyk

Żywa lekcja biologii

15 marca 2022 roku uczestnicy 11-19 Hufca Pracy w Słupsku wybrali się na niecodzienną ,,Wystawę pająków i skorpionów” zorganizowaną przez Miejski Gminny Ośrodek Kultury w Miastku. Udział w zajęciach miał na celu zgłębienie wiedzy na temat niezwykłych, egzotycznych gatunków, które rzadko są spotykane w codziennym życiu. W trakcie oglądania ekspozycji młodzi ludzie mogli zobaczyć ponad 35 żywych okazów, a wśród nich m.in. jednego z najniebezpieczniejszych pająków świata Latrodectushasselti, jednego z największych gatunków ptasznika Theraphosastirmi oraz liczne skorpiony.

Zwiedzający mieli możliwość sfotografowania wszystkich prezentowanych okazów. Podczas nietypowej lekcji uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek, faktów na temat budowy, trybu życia oraz znaczenia pajęczaków w przyrodzie. Wszystkie zwierzęta umieszczone były w specjalnych szklanych terrariach, które zapewniały oglądającym bezpieczeństwo

Młodzież zaciekawiona wystawą zadawała przewodnikowi wiele interesujących pytań dotyczących hodowli pająków w domu, kosztów ich utrzymania czy wyżywienia. Wśród młodych ludzi znalazło się kilku śmiałków, którzy odważyli się wziąć pająka do ręki. Było to niesamowite przeżycie, które zostanie na długo w ich pamięci. Z pewnością podczas zajęć można było przełamać stereotypy i fobie towarzyszące wizerunkowi tych wyjątkowych stworzeń. Uczestnicy 11-19 Hufca Pracy w Słupsku zgodnie stwierdzili, że strach przed egzotycznymi stworzeniami jest wyolbrzymiony i  nieuzasadniony.

Autor tekstu: Małgorzata Pakos

Pierwszy Dzień Wiosny w Łodzierzy

Uczniowie klasy I i III technikum bawili się przy wspólnym ognisku. Były kiełbaski, ciasto i słodycze . Dopisywały humory , a radość z rozpoczynającej się wiosny budowała nas wszystkich.

„ Lubimy nasze wspólne ogniska, wycieczki i inne imprezy, które organizujemy z naszym wychowawcą. Lepsze to niż jakiekolwiek wagary. Dobrze czujemy się w swoim towarzystwie. Każde takie spotkanie służy integracji” – mówi uczennica klasy I technikum Weronika Kolińska.

Piramidy II technikum

Na lekcjach wychowania fizycznego pod kierunkiem nauczycielki wychowania fizycznego Elżbiety Lewandowskiej w ramach zajęć z gimnastyki uczniowie klas II technikum żywienia i usług gastronomicznych wykonują piramidy, które są jedną z odmian ćwiczeń akrobatycznych o charakterze równoważno-statycznym. Ćwiczenia te są atrakcyjne dla ćwiczących, gdyż wprowadzają elementy nowe oraz wykorzystują już znane. W trakcie zajęć uczniowie doskonalą elementy gimnastyczne, wykazują się pomysłowością, ale przede wszystkim uczą się współdziałać w grupie, wzajemnie się asekurować i polegać na sobie. Uczniowie wykonywali proste piramidy dwu i trzyosobowe, a także próbowali swoich sił w trudniejszych układach . Poniżej krótka fotorelacja

Szkolenie dla wolontariuszy

15 marca br. w w naszej szkole odbyło się szkolenie dla wolontariuszy przeprowadzone przez panią Ewę Kosiedowską z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Słupsku. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie wolonariusze należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu pod opieką Magdaleny Roszczak nauczycielki przedmiotów ekonomicznych.