Archive for: czerwiec 2013

Szanujemy energię, kompleksowa termomodernizacja bazy dydaktycznej placówek powiatu bytowskiego

image025

PROJEKT: „SZANUJMY ENERGIĘ. KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA BAZY DYDAKTYCZNEJ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH POWIATU BYTOWSKIEGO”

BENEFICJENT: POWIAT BYTOWSKI

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO NA LATA 2007-2013

CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 3 219 282,19 ZŁ

KWOTA DOFINANSOWANIA Z UNII EUROPEJSKIEJ: 1 775 891,01 ZŁ

WKŁAD WŁASNY: 1 207 780,50 ZŁ

Więcejj-szanujmy_energie

W zawodzie jak ryba w wodzie

Projekt

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 

,, W zawodzie jak ryba w wodzie

 A2 (565x800) plakat (1)

Zadanie 3-,,ŁODZIERZ-WSZECHSTRONNA MŁODZIEŻ”-Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, specjalistyczne i ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych w ZSRCKU”

 

 

 

O projekcie

Od sierpnia 2012 r. Powiat Bytowski realizuje projekt pn. „W zawodzie jak ryba w wodzie”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: Priorytet IX- Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach; Działanie 9.2- Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Projekt  jest skierowany do uczniów ze szkół zawodowych z Powiatu Bytowskiego, tj. Zespół szkół Ponadgimnazjanych w Bytowie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy. Uczniowie z tych szkół wezmą udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z zakresu wiedzy ogólnej, kursach i szkoleniach związanych ze specyfiką kształcenia w danym technikum, stażach oraz 17 wyjazdach branżowych do firm. Ponadto 130 640,00 zł zostanie przeznaczone na doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne (po 5: tablic interaktywnych, komputerów przenośnych i rzutników; siłownia wiatrowa i instalacja solarna dla ZSOiT w Miastku, wyposażenie w sprzęt AGD dla ZSER i SOSW). Dla każdego ucznia przewidziano również zakup podręczników i innych pomocy dydaktycznych związanych z rodzajem wsparcia na które się zdecydowali. W lipcu 2013, 40. uczniów weźmie udział w płatnych stażach, dodatkowo zostanie zapewniony im nocleg oraz wyżywienie w przypadku gdy staż będzie odbywał się poza miejscem zamieszkania.

Okres realizacji projektu:

Od 01 sierpnia 2012 r. do 31 lipca 2014 r.

Wartość projektu: 1 686 749,97 zł, w tym uzyskane dofinansowanie: 1 433 737,47 zł  

Cel projektu:

Podniesienie adaptacyjności uczniów do zatrudnienia poprzez  poprawę skuteczności edukacji zawodowej w  szkołach Powiatu Bytowskiego.

 

 

 

 

Formy wsparcia:

3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy – wszystkie kierunki kształcenia zawodowego.

  • Matematyka zajęcia wyrównawcze – 240h (2 grupy 20-to osobowe w każdym roku szkolnym)
  • ICT zajęcia specjalne – 240h (2 grupy 20-to osobowe w każdym roku szkolnym)
  • Angielski zajęcia wyrównawcze – 120h (2 grupy 10-cio osobowe w każdym roku szkolnym)
  • Niemiecki zajęcia wyrównawcze – 120h (2 grupy 10-cio osobowe)
  • Biologia – 60h (1 grupa 20-to osobowa)
  • Warsztaty nt. stereotypów – 8h
  • Wyjazdy branżowe do zakładów pracy – 3 wyjazdy
  • 8 osób zostanie skierowanych na płatny staż

 

 

 

Ponadto w każdym II semestrze w pięciu szkołach zostanie ogłoszony konkurs na biznesplan. Do udziału zakwalifikowane zostanie po 20 uczniów, które wezmą udział w szkoleniu wyjazdowym pt. ABC przedsiębiorczości w pigułce (jak założyć i prowadzić firmę, prawo pracy, ubezpieczenie społeczne, podstawy marketingu, biznesplan) oraz doradztwie z zakresu przygotowania biznesplanu. W każdej edycji są przewidziane nagrody rzeczowe za I, II i III miejsce.

 

 

Grupy docelowe:

Grupę docelową stanowią uczniowie z 5 szkół ponadgimanzjalnych z Powiatu Bytowskiego, tj. Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych w Bytowie, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy.

Rekrutacja do projektu odbędzie się we wrześniu 2012 na rok szkolny 2012/2013 i wrześniu 2013 na rok szkolny 2013/2014, kryteria rekrutacyjne:

  • Pierwszeństwo dla uczniów z ostatnich klas
  • Oceny z przedmiotów w poprzednim roku szkolnym – niższa ocena w przypadku zajęć wyrównawczych, wyższa ocena w przypadku zajęć dla uzdolnionych/rozszerzonych, kursów
  • Wyjazdy – pierwszeństwo dla uczniów z najlepszą frekwencją
  • Staże – pierwszeństwo dla osób z najlepszą frekwencją i średnią ocen

 

 

„Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”.

 „Pomorskie – dobry kurs na edukację.

Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”.

 ue

W ramach projektu zaplanowano  zasadnicze zwiększenie kompetencji uczniów kształcących się w szkołach zawodowych, wypracowanie nowych standardów praktyk w porozumieniu z pracodawcami, programów doradztwa zawodowego oraz języków obcych zawodowych, a także wyposażenie pracowni kształcenia zawodowego w technikum spedycji, technikum geodezji i technikum obsługi turystycznej

 ——————————————————————

loga_unijne_do_publikacji

 

 

 

Wyjazd na Polagre Premiery

 

W ostatnich dniach ferii zimowych uczniowie klasy IV technikum architektury krajobrazu/obsługi turystycznej, pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Władysława Andrusieczko, uczestniczyli w wyjeździe branżowym na  Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa Polagra Premiery 2014 w Poznaniu.  Targi te odbywają się corocznie, aby przedstawić nowinki techniczne związane z mechanizacją w rolnictwie. Uczestnicy wyjazdu zapoznali  się również z nową technologią upraw roślin i hodowlą zwierząt. Wyjazd był sfinansowany ze środków UE w ramach  projektu PO KL  pt. ,,W zawodzie jak ryba w wodzie.  Innym wyjazdem branżowym z tego projektu był udział naszych uczniów w targach turystycznych w Gdańsku.

ue

Działanie realizowane w ramach projektu pn. „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest realizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego

————————————————————

 

 

 

Wiedza chłopa warta złota

Projekt wspófinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W Łodzierzy –Wiedza chłopa warta złota”

 image016             image015

 

Ponad 200 tyś zł dofinansowania otrzyma Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łodzierzy na projekt ,,Wiedza chłopa warta złota-aktywizacja zawodowa i podwyższenie poziomu wykształcenia uczniów szkoły rolniczej w Łodzierzy”-”

 

Projekt skierowany jest do uczniów naszej

Mamy wakacje !!!

 

W piątek 28 czerwca w całej Polsce zabrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym 2012/2013. Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się również w Łodzierzy. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście Mirosław Batruch radny Sejmiku Pomorskiego, Marek Kwaśniewski członek Zarządu Powiatu Bytowskiego i Bożena Karpińska przewodnicząca Rady Rodziców ZSP w Łodzierzy. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły Mariusz Treder w swoim przemówieniu podsumował mijający rok szkolny w naszej szkole. Podziękował gronu pedagogicznemu za wkład wniesiony w wychowanie i edukacje młodzieży a pracownikom administracji i obsługi podziękowała za wytrwałą i trudną pracę. Wręczono również  nagrody  dla wyróżniających się uczniów. Uroczysty apel był  okazją dla podziękowań dla Pani Bożeny Karpińskiej za wieloletnią pracę w Radzie Rodziców . Po apelu uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas gdzie otrzymali świadectwa promocyjne. do następnej klasy.

 

Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się również w miasteckim liceum. W uroczystości wzięła udział wiceprzewodnicząca rady rodziców Joanna Gocoł, która wspólnie z dyrektorem szkoły Mariuszem Trederem i wicedyrektor szkoły Haliną Girtler wręczyli świadectwa z wyróżnieniem i nagrody dla wyróżniających się uczniów.

 

Życzymy udanych wakacji i bezpiecznego powrotu do naszej szkoły

Foto relacje z zakończenia roku szkolnego w LO fotorelacja   źródło: www.miastko24.pl

Foto z uroczystości w Łodzierzy-źródło-archiwum szkoły

Nagrodzeni przez miastecki samorząd

Corocznie w ostatnie dni mijającego roku szkolnego w miasteckim gimnazjum najlepsi uczniowie szkół z terenu gminy Miastko otrzymują nagrody Rady Miejskiej w Miastku za osiągnięcia i sukcesy sportowe. Wśród nagrodzonych przez burmistrza Miastka  Romana Ramiona i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Miastku  Tomasza Borowskiego znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Patrycja Zaremba, Justyna Bujwid, Hanna Olik, Katarzyna Napieraj oraz reprezentacja siatkarek naszej szkoły. Wyróżnienia za zaangażowanie w  pracę dydaktyczno-wychowawczą otrzymali również nauczyciele: Justyna Rudnik, Katarzyna Zawieśnicka, Katarzyna Radziszewska oraz Anna Dominik. Gratulujemy.

Poniżej prezentujemy uzasadnienie do nagród Rady Miejskiej w Miastku

Drużyna siatkarek  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy w składzie :Celina Jarocka, Aleksandra Klim, Aleksandra Guła, Daria Stanisz, Katarzyna Dzięcioł, Ewelina Michańczyk, Karolina Grzesiak,Katarzyna Kiełbińska, Kamila Adamiec, Karolina Dzierżyńska   – Siatkarki z ZSP w Łodzierzy zajęły I miejsce w Wojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach rozgrywek Ludowych Zespołów Sportowych Przodkowie. Zdobyły pierwsze miejsce w Finale Powiatowym w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach Licealidy. Zwyciężyły w Półfinale Wojewódzkim w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych w  Człuchowie, a w Starogardzie Gdańskim w Finałach Województwa Pomorskiego zajęły VI miejsce

Hanna Olik– Jest uczennicą klasy trzeciej technikum geodezyjnego w ZSP w Łodzierzy. Osiągnęła bardzo dobre wyniki w nauce.  Aktywnie uczestniczy w pracach samorządu szkolnego i koła teatralnego ,,Bagałan”. Angażuje się w realizacje projektów prowadzonych przez szkołę m.in. projekt eTwinning  pn„Historyczne i turystyczne atrakcje mojego regionu” oraz projekt unijny pt. ,,W zawodzie jak ryba w wodzie”. Uczestniczy w wielu konkursach przedmiotowych i tematycznych. Zajęła drugie miejsce w konkursie pt ,,Dzieje rodzin pomorskich” organizowanym przez Akademie Pomorską w Słupsku. Hanna uczestniczy w wymianie młodzieży z partnerską szkołą w Walsrode.

Katarzyna Napieraj– Jest uczennicą klasy trzeciej technikum obsługi turystycznej  w ZSP w Łodzierzy. Osiągnęła średnią ocen 4,95 i wzorowe zachowanie. Angażuje się w realizacje projektu eTwinning  pn„Historyczne i turystyczne atrakcje mojego regionupolegającego na współpracy między szkołą w Łodzierzy a szkołami w Słowacji, Turcji , Danii, Grecji i w Czechach za pośrednictwem mediów elektronicznych

Justyna Bujwid– Jest tegoroczną absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Miastku wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy. Osiągnęła średnią ocen 5,06 i wzorowe zachowanie. Jest typem społecznika zaangażowanym w działalność wolontariatu. Brała udział w konkursach humanistycznych zajmując: I miejsce w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Adama Mickiewicza oraz III miejsce w XII Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Karola Wojtyły

Patrycja Zaremba– Jest tegoroczną absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Miastku wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy. Osiągnęła średnią ocen 5,06 i wzorowe zachowanie. Jest typem społecznika zaangażowanym w działalność wolontariatu. Brała udział w konkursach humanistycznych zajmując: I miejsce w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Adama Mickiewicza oraz III miejsce w XII Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Karola Wojtyły

 

 

Prawo jazdy za unijne pieniądze

czerwony

Dziewięciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy weźmie udział w bezpłatnym szkoleniu na prawo jazdy kategorii B. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej w ramach projektu  p.n. Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy, Zakwalifikowane osoby rozpoczną kurs jeszcze w tym miesiącu– wyjaśnia Anna Dominik szkolny koordynator projektu w ZSP w Łodzierzy.

W ramach projektu realizowane są również zajęcia edukacyjne z języka angielskiego i języka niemieckiego zawodowego oraz  doradztwo zawodowe mające na celu  rozwój kariery zawodowej uczestników projektu.

przeczytaj o tym w  -www.miastko.naszemiasto.pl , www.miastko24.pl

 

Doradzamy uczniom

Od dnia 6 czerwca 2013 r. realizowane są zajęcia z DORADZTWA ZAWODOWEGO CAŁOŻYCIOWEGO w wymiarze 15 godzin warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zawodowych w ramach projektu systemowego p.n. Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013).

Doradztwo zawodowe całożyciowe obejmuje szereg działań, które umożliwiają osobie w każdym wieku i momencie, w tym uczniom szkolnictwa zawodowego, dokonanie analizy posiadanych kompetencji, podejmowanie działań w kierunku zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych, planowanie kariery zawodowej. Głównym celem doradztwa zawodowego całożyciowego jest wspomaganie osoby w planowaniu własnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej, zgodnej z jej kompetencjami oraz zwiększenie samoświadomości osób w każdym wieku do brania odpowiedzialności za własną karierę zawodową, w tym edukację przez całe życie, aby dostosować kompetencje do zmieniającego się rynku pracy.          Doradztwo całożyciowe, to lepsze dopasowanie indywidualnych predyspozycji i kompetencji do możliwości zatrudnienia i rozwoju kariery zawodowej. Ukierunkowuje rozwój osobisty i zwiększa zdolność do zatrudnienia. Jest motorem aktywnej postawy uczenia się i doskonalenia przez całe życie.

 

Po ukończeniu szkolenia uczeń:

1) zna podstawowe pojęcia rynku pracy

2) identyfikuje zjawiska zachodzące na rynku pracy

3) posiada wiedzę na temat współczesnego rynku pracy i tendencji jego rozwoju,

4) zna instytucje rynku pracy,

5) wie, jakie są prawa i mechanizmy pomocy absolwentom w znalezieniu pracy,

6) wie jak uchronić się przed nieuczciwymi praktykami pracodawców i gdzie szukać pomocy,

7) z orzeczoną niepełnosprawnością zna swoje prawa i przywileje,

8) z orzeczoną niepełnosprawnością zna instytucje wspomagające zatrudnienie,

9) zna i umie przedstawić profil własnych predyspozycji, umiejętności i kompetencji,

10) zna pojęcie kompetencji uniwersalnych,

11) potrafi wymienić kompetencje kluczowe przyjęte przez Parlament i Radę UE,

12) potrafi określić kompetencje wymagane w wybranym przez niego zawodzie,

13) ma świadomość konieczności kształcenia i doskonalenia umiejętności przez całe życie,

14) potrafi oceniać sytuację i określać własne cele edukacyjne i zawodowe,

15) definiuje własne zasoby – uzdolnienia, umiejętności, temperament, kompetencje,

16) dokonuje wyboru właściwej dla siebie ścieżki edukacyjnej i zawodowej

17) przyjmuje postawę gotowości do zmiany i dostosowania się do wymogów rynku pracy,

18) zna zasady i potrafi tworzyć Indywidualny Plan Działania,

19) dokonuje wyboru właściwej dla siebie ścieżki edukacyjnej i zawodowej,

20) zna portfolio Europass i umie sporządzić własne Europass – CV,

21) myśli globalnie i wielokulturowo.

Projekt eTwinning „Historyczne i turystyczne atrakcje mojego regionu”

 

eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

W projekcie, który realizowany był w języku niemieckim, brało udział 7 szkół z 6 państw: Polski ( Łodzierz i Bolesławiec), Słowacji, Turcji, Danii, Czech i Grecji. Działania zostały podzielone na kilka zagadnień:

  • Przedstawienie się,
  • Nasz region,
  • Nasze miasto,
  • Atrakcje historyczne,
  • Atrakcje turystyczne,
  • Usługi turystyczne,
  • Podsumowanie projektu

Do każdego z powyższych punktów uczniowie wykonywali prezentacje wybranych przez siebie miejsc wykorzystując popularne i mniej znane programy: MS Word, Power Point, Prezi, Windows Movie Maker, Glogster.  W ramach podsumowania napisano ankietę, sprawdzającą wiadomości o danym kraju. Uczniowie i nauczyciele kontaktowali się wykorzystując założoną w tym celu stronę na portalu Facebook.

Zespół z Łodzierzy to:

  • Magdalena Wojtowicz, nauczycielka języka niemieckiego ( koordynatorka, współzałożycielka projektu i strony projektu na portalu Facebook),
  • Grzegorz Jończyk, nauczyciel historii ( pomoc przy części historycznej projektu),
  • Hanna Olik,
  • Kasper Ginter,
  • Wioletta Gliszczyńska,
  • Izabela Mionskowska,
  • Jakub Danisewicz,
  • Katarzyna Napieraj,
  • Julita Sobolewska,
  • Katarzyna Dzięcioł,
  • Aleksandra Klim
  • Justyna Felke,
  • Andżelika Krupa

Wszystkie wykonane prezentacje można zobaczyć klikając w link: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p78545

 

 

Książka moim przyjacielem

Rozstrzygnięto konkurs czytelniczy pt. „Książka moim przyjacielem” , zorganizowany przez bibliotekę ZSP w Łodzierzy. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Napieraj z kl. III Technikum Obsługi Turystycznej, a drugie miejsce Magdalena Jaśkowska z kl. I a ZSZ wielozawodowej. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży, opisanie i zaprezentowanie ciekawych książek na wystawie w bibliotece. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przeczytanie dowolnej książki i napisanie na jej temat recenzji. Organizatorką przedsięwzięcia była bibliotekarka Katarzyna Jończyk. Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy!