Były dyrektor Honorowym Obywatelem Miastka

Miło nam poinformować, że były dyrektor naszej szkoły Mirosław Batruch został Honorowym Obywatelem Miastka. Tytuł ten przyznała Rada Miejska w Miastku na swojej sesji w dniu 10 grudnia 2021 r.

Mirosław Batruch jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, gdzie otrzymał tytuł magistra matematyki. Ponadto ukończył studia podyplomowe w zakresie kierowania i zarządzania oświatą. Pełnił szereg funkcji społecznych jako samorządowiec: był radnym Miasta i Gminy Miastko w kadencji 1990-1994, 1994-1998, jako delegat z Miastka w latach 1990-94 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Słupskiego a w latach 1994-1998 objął funkcję marszałka Sejmiku Województwa Słupskiego.  W latach 1990-1998 pełnił obowiązki członka Zarządu Wojewódzkiego OSP i członka Prezydium OSP. Był również trzy kadencje (w latach 2006-2018) radnym wojewódzkim Sejmiku Pomorskiego w Gdańsku piastując tam funkcję przewodniczącego Komisji Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego gdzie pełni funkcję prezesa PSL w powiecie bytowskim oraz członka rady wojewódzkiej PSL w Gdańsku. Był wieloletnim dyrektorem szkoły rolniczej w Łodzierzy (1979-2007).

Urodził się  5 sierpnia 1946 r. w Cisowcu. Dzieciństwo i młodość spędził w Białym Borze gdzie rozpoczął swoją karierę zawodową pracując w Szkole Podstawowej w Białym Borze jako nauczyciel matematyki, fizyki, chemii i wychowania fizycznego.

Z Ziemią Miastecką związany jest od roku 1971 gdzie wraz z małżonką Felicją zamieszkali w Miastku. Od 1 września 1971  r. rozpoczął pracę w ówczesnym Zespole Szkół Mechanicznych w Miastku jako wychowawca internatu, nauczyciel matematyki oraz przez krótki okres jako społeczny kierownik internatu. W 1976 r. podjął pracę nauczyciela matematyki i fizyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Miastku jednocześnie ucząc matematyki w Zasadniczej Szkole Rolniczej w Łodzierzy.

W 1979 r. powierzono mu funkcję dyrektora ówczesnej Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Łodzierzy, którą pełnił przez 28 lat.  Jako dyrektor szkoły zainicjował budowę  nowego budynku szkolnego wraz z salą sportową oraz budowę dwóch budynków mieszkalnych dla nauczycieli. Za jego kadencji Zasadniczą Szkole Zasadniczą przekształcono w Zespół Szkół Rolniczych, a w 1998 r. w Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego . Szkoła rozwinęła nowe kierunki kształcenia. Na przełomie wielu lat powstało w Łodzierzy m.in.  Technikum Rybactwa Śródlądowego jedna z czterech tego typu placówek w Polsce. Ponadto rozwinęły się takie kierunki jak: technikum rolnicze, spedycji, geodezji  , architektury krajobrazu,  obsługi turystycznej czy technikum żywienia i gospodarstwa domowego. Dzięki kształceniu młodzieży w kierunkach rolniczych pozyskano wiele funduszy rozbudowę szkoły i rozwój bazy dydaktycznej. Szkoła  swoją ofertę edukacyjną skierowała nie tylko dla młodzieży, ale również do dorosłych.  W szkole zainicjowano kursy kulinarne w ramach Agrolinia 2000 oraz powstała Państwowa Komisja Egzaminacyjna  do Przeprowadzania Egzaminów Eksternistycznych,  gdzie osoby dorosłe mogły w sposób eksternistyczny zdobyć średnie wykształcenie. Mirosław Batruch jako dyrektor szkoły był inicjatorem wielu przedsięwzięć o charakterze lokalnym i regionalnym. Wspomnieć tu należy o  o organizacji wraz z redakcją Głosu Pomorza dziewięciu edycji Wyborów Miss Wsi Pomorza. Imprezy o charakterze regionalnym , która promowała nie tylko szkołę w Łodzierzy ale również Ziemię Miastecką.  Drugim znaczącym przedsięwzięciem była organizacja co roku Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Karola Wojtyły, która doczekała się 19 edycji. Był założycielem i opiekunem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy szkole w Łodzierzy, która w 1985 r. zdobyła I miejsce w Polsce wśród drużyn młodzieżowych, z kolei w 1992 r. zdobył II miejsce w Międzynarodowych Zawodach Pożarniczych w Sopocie

Jako radny Sejmiku Pomorskiego i przewodniczący komisji rolnictwa reprezentował Ziemię Miastecką pomagając pozyskać  fundusze z Sejmiku Pomorskiego.  Dzięki jego staraniom fundusze na remonty kościołów  otrzymały parafie w Piaszczynie i w Miastku.  Pomoc finansową również otrzymywał nasz miastecki szpital. Remont wielu dróg wojewódzkich w tym odcinka na trasie Miastko-Łodzierz udało się zrealizować dzięki działalności Mirosława Batrucha.  Brał aktywny udział przy rozdziale pieniędzy na drogi dojazdowe do gospodarstw rolnych w tym z naszego rejonu. Będąc emerytowanym nauczycielem nie zapominał o placówkach szkolnych naszego terenu. Do wielu placówek dostarczał książki do nauczania języka kaszubskiego oraz w imieniu Sejmiku Pomorskiego wręczał nagrody dla uczestników wielu konkursów przedmiotowych. Znacznie przyczynił się do pozyskania części funduszy na budowę boiska wielofunkcyjnego przy ZSP w Łodzierzy.

Obecnie nadal działa społecznie m.in. w  Radzie Społecznej przy Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku z rekomendacji Sejmiku Pomorskiego w Gdańsku. Poza tym pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej  w Miastku. Był pomysłodawcą wybudowania w 2018 r. balkonów w blokach spółdzielni mieszkaniowej przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Planowana jest dalsza budowa nowych balkonów.

W środowisku hobbystów znany jest jako kolekcjoner tzw papaliów czyli pamiątek po papieżu Janie Pawle II . Pan Mirosław Batruch posiada m.in. imponujące  zbiory monet i medali z wizerunkiem Ojca Świętego. Jego zbiory można było zobaczyć na wielu wystawach m.in. w Miastku, Słupsku, Koszalinie, Lęborku, Zblewie, Czarnem, Białym Borze i w Pile.

Za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony został wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in.:

– Złoty i Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa

-Medal 40 lecia Polski Ludowej

– Złoty Krzyż Zasługi

-Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

– Medal za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa

Oraz liczne odznaki nadane przez Polski Związek Filatelistyczny, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Związek Młodzieży Wiejskiej czy Ligę Ochrony Kraju

Otrzymał nagrody przyznawane przez : Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej II stopnia, Wojewodę Słupskiego, Słupskiego Kuratora Oświaty, Pomorskiego Kuratora Oświaty,  Starostę Bytowskiego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej

Comments are closed.