18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Co roku około 2 milionów ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego jedna trzecia to dzieci. Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa i poważne przestępstwo naruszające podstawowe prawa człowieka.
Jedną z najważniejszych kwestii związanych ze zwalczaniem handlu ludźmi jest budowanie szeroko rozumianej świadomości społecznej. Pomóc w tym ma Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi organizowany i obchodzony pod auspicjami Unii Europejskiej. Organy ścigania, Policja, Straż Graniczna, organizacje rządowe i pozarządowe, społeczne i instytucje użyteczności publicznej, takie jak: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja „La Strada”, Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”, ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie „Po-MOC” czy Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać jego ofiarą.
Również w naszej szkole odbyło się spotkanie dla młodzieży dotyczące handlu ludźmi Poprowadził je mł. asp. Artur Szado-Borzyszkowski z Komisariatu Policji w Miastku.